27 lutego 2020
Bardzo istotnym elementem z punktu widzenia statyki kominów, jest zapewnienie usztywnienia przewodu kominowego. Jest to szczególne ważne w konstrukcjach drewnianych, w których należy zachować normową odległość komina 50 mm od elementów palnych.
Uchwyt Perfect mocujący komin
Uchwyt mocujący komin do krokwi to element, który służy do zapewnienia sztywności oraz oddylatowania przejścia przewodu kominowego przez konstrukcje drewniane budynku.
Jak wykonany jest uchwyt mocujący komin?
Zwykle jest on wykonany z zabezpieczonego antykorozyjnie metalu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, możemy swobodnie dopasować rozmiar uchwytu do wielkości mocowanego komina. Montaż uchwytu, ze względu na niską wagę oraz kompletność rozwiązania, jest szybki i bezproblemowy.
Jak usztywniano komin dawniej?
Dawniej kominy budowane z cegły nie były usztywniane. Czasami jednak usztywniano je za pomocą specjalnie wykonanej konstrukcji drewnianej tzw. wymianów. Przestrzeń pomiędzy wymianem a obudową komina, zwykle wypełniano betonem. Natomiast spodnią część przestrzeni pomiędzy drewnem a obudową komina, uszczelniano wełną mineralną. Było to rozwiązanie trudne w realizacji i nietrwałe w użytkowaniu. W tych warunkach beton podlegał szybkiej erozji. Stosowane rozwiązania powodowały również powstawanie mostków termicznych i znaczny wzrostu kosztów ogrzewania.
Zalety stosowania uchwytu mocującego komin do więźby
Brak mostków termicznych
Prezentowany uchwyt mocujący komin zapewnia nie tylko odpowiednią sztywność przejścia komina przez konstrukcję drewnianą, ale praktycznie całkowicie likwiduje mostki termiczne. W tym celu przestrzeń pomiędzy konstrukcją, a obudową komina należy wypełnić niepalnym materiałem izolacyjnym.
Poprawa sztywności komina
Uchwyt Perfect mocujący komin do krokwi, znacząco poprawia sztywność oraz zwiększa podatność przewodu kominowego na odkształcenia boczne. Dzięki temu ograniczamy konieczność dodatkowego usztywniania komina w pionie, poprzez zastosowanie prętów zbrojeniowych. Zbrojenie komina prętami nie tylko generuje dodatkowe koszty, ale jest pracochłonne i trudne w realizacji.
Podsumowanie
Mocowanie komina do więźby dachowej to kompletne i łatwe w aplikacji rozwiązanie o uniwersalnym przeznaczeniu. Usztywnienie przejścia przewodu kominowego przez konstrukcję drewnianą wpływa korzystnie na trwałość obróbek dekarskich komina. Usztywniony komin, pod wpływem parcia np. wiatru, pracuje (buja się) w znacznie mniejszym stopniu i redukuje ryzyko powstania przecieków w połaci dachowej.