technologicznie doskonali

Świetnie trafiłeś, nie musisz szukać dalej!
U nas znajdziesz wysokiej jakości kominy systemowe w atrakcyjnych cenach!

kalkulator systemów kominowych

 
SPRAWDŹ CENĘ KOMINA
Izolacja z wełny mineralnej w kominie
3 września 2020

Jaką rolę w kominie systemowym pełni izolacja z wełny mineralnej?

Czy wełna jest niezbędna oraz jaki ma wpływ na efektywność pracy kotła?

Komin należy rozumieć jako system, w którym każdy element odgrywa istotną rolę w jego działaniu. W przypadku kominów izolowanych, wyróżniamy trzy zasadnicze warstwy.

 1. Pierwsza to keramzytobetonowa obudowa komina, która jest odpowiedzialna za jego statykę.
 1. Druga warstwa to ceramiczny przewód wewnętrzny, odpowiedzialny za odprowadzenie spalin.
 1. Warstwa trzecia to izolacja z wełny.
Izolacja z wełny mineralnej stosowana w kominach Perfect
Izolacja z wełny mineralnej stosowana w kominach systemowych Perfect

Warstwa izolacji z wełny mineralnej ma zadanie zapewnić:

 • odpowiednią termodynamikę przepływu spalin,
 • podniesienie punktu skraplania rosy,
 • ochronę przed hałasem,
 • zapewnienie elastyczności pracy komina systemowego.

Jaką wełnę można zastosować w kominie systemowym?

Nie każdą wełnę mineralną można zastosować w kominach systemowych. Do izolacji kominów nie powinno stosować się wełen budowlanych. Właściwa wełna do izolacji komina systemowego powinna posiadać odpowiednio wysoką odporność na działanie temperatury. Parametr ten zależy od zastosowanego lepiszcza i gęstości wełny.

 • Wełna techniczna musi charakteryzować się odpowiednią gęstością, rozumianą jako znalezienie najlepszej proporcji pomiędzy statyką a izolacyjnością.
 • Wełny miękkie odznaczają się lepszą izolacją i słabszą statyką. Takie wełny będą osiadać w kominie tworząc w ten sposób mostki termiczne.
 • Wełny twarde posiadają dobrą statykę, ale gorsze właściwości izolacyjne.

Przyjmuje się, że do systemów kominowych optymalne są wełny o gęstości ok. 60 kg / m3.

Welon szklany

Bardzo istotnym elementem wełny stosowanej w kominach jest welon szklany. Odpowiada on za utrzymywanie kształtu podczas eksploatacji komina. Z punktu widzenia montażu, optymalne jest stosowanie wełny nacinanej, tzw. harmonijki, która odznacza się większą elastycznością, łatwością obróbki i montażu.

Jaką rolę pełni izolacja z wełny mineralnej w kominie?

Izolator termiczny

 • W kominie systemowym wełna pełni rolę izolatora. Zapobiega nagrzewaniu się zewnętrznej obudowy komina. Dzięki temu można uniknąć nieestetycznych pęknięć czy odbarwień farby.
 • Wełna powoduje również szybsze nagrzanie przewodu kominowego oraz wolniejsze wychładzanie. Ciepły przewód spalinowy to lepsza termodynamika przepływu spalin tzw. ciąg w kominie.
wełna do kominów
Wełna w kominie Perfect

Poprawa ciągu

Lepszy ciąg i ciepły komin ogranicza ryzyko wystąpienia niekorzystnego zjawiska, jakim jest kondensacja pary wodnej zawartej w spalinach. Powstający w wyniku zjawiska kondensacji płyn zwany kondensatem, jest agresywny chemicznie i niekorzystnie wpływa na trwałość systemu kominowego.

Izolator akustyczny

Odpowiednia izolacja komina powoduje również skuteczne tłumienie dźwięków, takich jak szumy i dudnienie. Mogą one powstawać podczas użytkowania komina. Jest to bardzo istotne dla komfortu życia mieszkańców w budynku.

Wytrzymałość na odkształcenia

Podczas użytkowania komina, wewnętrzny przewód ceramiczny zmienia swoje wymiary nawet o kilka procent. Odpowiednio dobrana wełna mineralna gwarantuje kompensację różnic w rozszerzalności cieplnej, zapewniając tym samym elastyczność konstrukcji systemu kominowego.

Podsumowanie

Stosowanie izolacji z wełny mineralnej w systemach kominowych korzystnie wpływa na cały układ. Podnosi parametry użytkowe komina oraz komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Z powyższych powodów, wysokiej jakości wełna mineralna powinna być stosowana we wszystkich nowoczesnych kominach systemach.

Ostrzeżenie!

Wielu nieuczciwych sprzedawców kominów, chcąc obniżyć cenę, odchudza swoje produkty sprzedając tzw. wełnę stabilizacyjną lub oferując wełnę tylko na połowę swojego komina!

Kominy Systemowe Perfect to najlepsza oferta na rynku SPRAWDŹ DLACZEGO?

Napisz do nas

Masz pytania lub chcesz zamówić komin napisz do nas. Państwa adres email i dane będą wykorzystane tylko w celu realizacji zamówienia.

Zadzwoń do konsultanta

Chcesz zamówić system kominowy? Doradzimy jaki wybrać. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
+48 500 81 83 89

Skorzystaj z kalkulatora

Wybierz odpowiedni dla siebie, bezpieczny komin Perfect i sprawdź cenę. Dostawa kominów na budowę - gratis!

Jakość kominów systemowych potwierdzona certyfikatami

Certyfikat Zgodności 1
Certyfikat Zgodności 2
Technologicznie Doskonali
Certyfikat Kontroli Produkcji 1
Certyfikat Kontroli Produkcji 2
Certyfikat Kontroli Produkcji 3
PERFECT Ceramiczne Kominy Systemowe Wysoka Jakość w Atrakcyjnej Cenie - 30 Lat Gwarancji!!!
Perfect Logo

Jesteśmy producentem nowoczesnych kominów systemowych Perfect. Nasza kadra to zespół specjalistów, który służy pomocą na każdym etapie budowy komina systemowego. Produkty dostarczamy do wielu firm handlowych, wykonawczych, deweloperów oraz klientów indywidualnych. Posiadamy Regionalnych Doradców Technicznych w całej Polsce. Sprawdź naszą wysoką jakość i atrakcyjne ceny. Jak sprawdzić ceny kominów systemowych? Wystarczy skorzystać z kalkulatora dostępnego w górnej części naszego serwisu internetowego. Zapraszamy do zakupów.

Informacje kontaktowe

Nowabud OSB sp. z o.o.
ul. Polna 2 Dziemionna
86-060 Nowa Wieś Wielka k. Bydgoszczy
województwo kujawsko-pomorskie
NIP 554-285-96-90
Tel. kom: +48 500 81 83 89
biuro@systemykominoweperfect[kropka]pl
www.systemykominoweperfect.pl

Bank Pekao
39 1240 1183 1111 0010 7829 7152
Santander Bank
70 1090 1072 0000 0001 1967 5326

Darmowa dostawa na terenie Polski
Dostawa na terenie Całej Polski
Płatność przy odbiorze u kuriera
Darmowa dostawa na terenie całej Polski.

Kominy systemowe dowozimy do takich miast jak Białystok, Barczewo, Barlinek, Bartoszyce, Bydgoszcz, Bytom, Białe Błota, Chełmża, Chojnice, Człuchów, Drawsko Pomorskie, Dobre Miasto, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gliwice, Gdańsk, Gdynia, Gniezno, Grudziądz, Inowrocław, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kościerzyna, Kraków, Lublin, Łask, Łabiszyn, Łochowo, Łeba, Łęczne, Łódź, Mogilno, Nakło, Nowy Sącz, Opole, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Piła, Poznań, Radom, Rybnik, Rzeszów Siedlce, Sandomierz, Serock, Sopot, Sosnowiec, Solec Kujawski, Stargard Szczeciński, Szczecin, Szubin, Świecie, Tczew, Tarnów, Toruń, Tuchola, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek i okolice Włocławka, Wrocław, Zielona Góra, Zielonka, Żary, Żnin, Żywiec i do wielu innych.

Komin systemowy to pionowa konstrukcja budowlana, która jest elementem składowym domu jednorodzinnego. Służy jako kanał do przenoszenia spalin w przypadku komina spalinowego lub do przenoszenia zużytego powietrza w przypadku komina wentylacyjnego. Podział kominów systemowych ze względu na funkcję: kominy dymowe (Perfect Uniwersal i Perfect Standard) służą do odprowadzania spalin z palenisk opalanych paliwem stałym; kominy spalinowe (Perfect Turbo Keramik i Perfect Turbo Stal) służą do odprowadzania spalin z palenisk gazowych i opalanych paliwem płynnym oraz kominy wentylacyjne.

Przewody kominowe należy utrzymywać w dobrym stanie. Podczas wykonywania okresowych przeglądów dobrze jest usunąć wszelkie zanieczyszczenia z komina systemowego. Dzięki temu można uniknąć pożaru nagromadzonej sadzy. Bardzo ważne jest również stopniowe nagrzewanie przewodu kominowego podczas pierwszego rozpalenia kotła w celu uniknięcia szoku termicznego.

Jakie kominy systemowe znajdziesz w naszym serwisie w atrakcyjnej cenie? Gotowy komin do pieca gazowego, komin do domu szkieletowego, komin do centralnego ogrzewania, komin do kotła gazowego kondensacyjnego, komin spalinowy zewnętrzny i wewnętrzny, kominy z elementów, system kominowy z wentylacją i bez wentylacji oraz komin do kominka. Skorzystaj z kalkulatora dostępnego w górnej części naszej strony www i wybierz odpowiedni produkt.

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie czternastu dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35 Ustawy o prawach konsumenta.