3 września 2020
Jaką rolę w kominie systemowym pełni izolacja z wełny mineralnej?
Czy wełna jest niezbędna oraz jaki ma wpływ na efektywność pracy kotła?
Komin należy rozumieć jako system, w którym każdy element odgrywa istotną rolę w jego działaniu. W przypadku kominów izolowanych, wyróżniamy trzy zasadnicze warstwy.
- Pierwsza to keramzytobetonowa obudowa komina, która jest odpowiedzialna za jego statykę.
- Druga warstwa to ceramiczny przewód wewnętrzny, odpowiedzialny za odprowadzenie spalin.
- Warstwa trzecia to izolacja z wełny.
Warstwa izolacji z wełny mineralnej ma zadanie zapewnić:
- odpowiednią termodynamikę przepływu spalin,
- podniesienie punktu skraplania rosy,
- ochronę przed hałasem,
- zapewnienie elastyczności pracy komina systemowego.
Jaką wełnę można zastosować w kominie systemowym?
Nie każdą wełnę mineralną można zastosować w kominach systemowych. Do izolacji kominów nie powinno stosować się wełen budowlanych. Właściwa wełna do izolacji komina systemowego powinna posiadać odpowiednio wysoką odporność na działanie temperatury. Parametr ten zależy od zastosowanego lepiszcza i gęstości wełny.
- Wełna techniczna musi charakteryzować się odpowiednią gęstością, rozumianą jako znalezienie najlepszej proporcji pomiędzy statyką a izolacyjnością.
- Wełny miękkie odznaczają się lepszą izolacją i słabszą statyką. Takie wełny będą osiadać w kominie tworząc w ten sposób mostki termiczne.
- Wełny twarde posiadają dobrą statykę, ale gorsze właściwości izolacyjne.
Przyjmuje się, że do systemów kominowych optymalne są wełny o gęstości ok. 60 kg / m3.
Welon szklany
Bardzo istotnym elementem wełny stosowanej w kominach jest welon szklany. Odpowiada on za utrzymywanie kształtu podczas eksploatacji komina. Z punktu widzenia montażu, optymalne jest stosowanie wełny nacinanej, tzw. harmonijki, która odznacza się większą elastycznością, łatwością obróbki i montażu.
Jaką rolę pełni izolacja z wełny mineralnej w kominie?
Izolator termiczny
- W kominie systemowym wełna pełni rolę izolatora. Zapobiega nagrzewaniu się zewnętrznej obudowy komina. Dzięki temu można uniknąć nieestetycznych pęknięć czy odbarwień farby.
- Wełna powoduje również szybsze nagrzanie przewodu kominowego oraz wolniejsze wychładzanie. Ciepły przewód spalinowy to lepsza termodynamika przepływu spalin tzw. ciąg w kominie.
Poprawa ciągu
Lepszy ciąg i ciepły komin ogranicza ryzyko wystąpienia niekorzystnego zjawiska, jakim jest kondensacja pary wodnej zawartej w spalinach. Powstający w wyniku zjawiska kondensacji płyn zwany kondensatem, jest agresywny chemicznie i niekorzystnie wpływa na trwałość systemu kominowego.
Izolator akustyczny
Odpowiednia izolacja komina powoduje również skuteczne tłumienie dźwięków, takich jak szumy i dudnienie. Mogą one powstawać podczas użytkowania komina. Jest to bardzo istotne dla komfortu życia mieszkańców w budynku.
Wytrzymałość na odkształcenia
Podczas użytkowania komina, wewnętrzny przewód ceramiczny zmienia swoje wymiary nawet o kilka procent. Odpowiednio dobrana wełna mineralna gwarantuje kompensację różnic w rozszerzalności cieplnej, zapewniając tym samym elastyczność konstrukcji systemu kominowego.
Podsumowanie
Stosowanie izolacji z wełny mineralnej w systemach kominowych korzystnie wpływa na cały układ. Podnosi parametry użytkowe komina oraz komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Z powyższych powodów, wysokiej jakości wełna mineralna powinna być stosowana we wszystkich nowoczesnych kominach systemach.
Ostrzeżenie!
Wielu nieuczciwych sprzedawców kominów, chcąc obniżyć cenę, odchudza swoje produkty sprzedając tzw. wełnę stabilizacyjną lub oferując wełnę tylko na połowę swojego komina!