16 września 2022
Ile kosztuje komin?
To pytanie bardzo ogólne, ale za razem bardzo ważne dla naszych klientów. W trakcie rozmowy telefonicznej lub konwersacji za pośrednictwem poczty elektronicznej nasi konsultanci z Biura Obsługi Klienta przedstawią szczegółowy kosztorys wycenianego komina w zależności od wybranych parametrów.
Jaki jest termin realizacji zamówienia?
Całkowity termin realizacji zamówienia to czas potrzebny na przygotowanie zamówienia przez magazyn oraz czas dostawy przez firmę kurierską. Zamówienia złożone każdego dnia roboczego do godziny 12 wysyłane są tego samego dnia, natomiast po godzinie 12 dnia następnego. Staramy się, aby zamówienia docierały do naszych klientów w ciągu 3 dni roboczych. Ważne! W przypadku płatności przelewem termin realizacji zamówienia wydłuża się o czas zaksięgowania przelewu na naszym koncie.
Ile kosztuje dostawa komina?
Wysyłka komina na terenie Polski w naszej firmie jest darmowa.
Jakie są dostępne formy płatności za zamówione kominy?
Za zamówione u nas kominy można zapłacić na dwa sposoby. Płatność przy dostawie kurierowi lub przelewem tradycyjnym na podstawie wysłanego do naszego klienta druku zamówienia.
Na jakiej wysokości powinien być montowany trójnik spalin?
Wysokość na jakiej zamontujemy trójnik spalinowy powinna być dostosowana do poziomu wylotu spalin z urządzenia grzewczego, które będziemy chcieli podłączyć do komina. Z tego też względu dobrze jest skonsultować ten etap prac z instalatorem pieca, kotła lub kominka. W przypadku standardowych instalacji, trójnik spalinowy montuje się dwa moduły nad trójnikiem wyczystkowym.
W jakiej odległości od elementów palnych może znajdować się komin?
Odległość komina od elementów palnych wynosi minimum 50 mm.
Czy komin Perfect posiada gwarancję?
Tak dostępne u nas kominy posiadają 30 letnią gwarancję. Warunkiem gwarancji jest odbiór kominiarski komina przeprowadzony przez licencjonowanego kominiarza, dowód zakupu oraz cykliczne przeglądy kominiarskie.
Czym obrobić komin ponad dachem?
Najlepszym materiałem do obrobienia komina ponad dachem jest wełna mineralna, ponieważ jest odporna na działanie wysokich temperatur, w przeciwieństwie do styropianu. Natomiast na warstwę zbrojącą można nałożyć mikrocement Perfect. Mikrocement jest niepalny, odporny na działanie czynników atmosferycznych, nowoczesny, ładny i łatwy w aplikacji.
Co należy wiedzieć przed zakupem komina?
Zanim zdecydujemy się na zakup systemu kominowego, warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi nam, jaki system będzie najlepszy dla naszych potrzeb. Skorzystajmy z możliwości rozmowy z ekspertem z firmy Perfect systemy kominowe dla naszego bezpieczeństwa i oszczędności. Systemy kominowe nie są identyczne, nawet jeśli wyglądają podobnie. Istnieją drobne różnice, które mogą mieć znaczenie, a o których wiedzą tylko eksperci. Przy wyborze systemu kominowego należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: wysokość komina, budowa obudowy, ilość potrzebnych kanałów. System kominowy musi być dopasowany do rodzaju paliwa, z którego korzystamy. Dla kotłów na gaz lub olej potrzebujemy innego systemu niż dla kotłów na paliwa stałe – np. ekogroszek, miał lub drewno. Osobną kwestią są kotły z zamkniętą komorą spalania (np. kondensacyjne), które wymagają specjalnych kominów: powietrzno-spalinowych. Przy każdym systemie kominowym musimy również odpowiednio dobrać przekrój i średnicę kanałów, zgodnie z wymaganiami technicznymi kotła i wysokością komina.
Nie ma jednej uniwersalnej średnicy komina, która pasowałaby do każdego kotła. Jednak dla kotłów o mocy około 20-25 kW i kominów wyższych niż 7 m, które są często spotykane w domach jednorodzinnych, można przyjąć pewne zależności między średnicą komina a rodzajem paliwa. Większość kotłów gazowych lub olejowych (oprócz kotłów kondensacyjnych i innych kotłów z zamkniętą komorą spalania) najlepiej działa z kominami o średnicy 12 cm. Kotły na paliwa stałe potrzebują kominów o większej średnicy, ale trudno jest tu podać dokładne wartości. W zależności od tego, czy kocioł spala ekogroszek, miał czy drewno, średnica komina może wynosić od 16 do 20 cm. Dlatego przy decyzji o opalaniu paliwem stałym warto sprawdzić w DTR (dokumentacji techniczno-ruchowej) kotła, jaki przekrój komina jest wymagany.
Jaka powinna być długość komina ponad dachem?
Nie istnieje prosta zasada. Zazwyczaj im dłuższy komin, tym lepiej działa, ale również nie powinien być wyższy niż dozwolone maksimum dla konkretnego rodzaju komina (dla kominów powyżej 20 m trzeba nawet wykonać specjalne obliczenia statyczne). Maksymalną dopuszczalną wysokość można sprawdzić w karcie technicznej wybranego systemu. Na przykład dla kominów o średnicach od 12 do 20 cm wynosi ona 60-180 cm, a dla większych średnic 110-275 cm. Dobrze jest wiedzieć, że najwyższe mogą być kominy obmurowane, które są najbardziej sztywne, a najniższe muszą być kominy pokryte łupkiem lub blachą – radziłbym to uwzględnić w domach z niskim poddaszem, gdzie każdy dodatkowy centymetr trzonu kominowego ma znaczenie.