technologicznie doskonali

Świetnie trafiłeś, nie musisz szukać dalej!
U nas znajdziesz wysokiej jakości kominy systemowe w atrakcyjnych cenach!

kalkulator systemów kominowych

 
SPRAWDŹ CENĘ KOMINA
4 najczęstsze błędy popełniane przy eksploatacji kominów
5 marca 2021

1. Podłączenie piecyka typu „koza”

Podłączanie „kozy” na budowie do komina systemowego jest częstym zjawiskiem. Najczęściej są to tymczasowe, tanie piecyki bez atestów lub wykonywane własnoręcznie np. z beczek.

Do kominów systemowych można podłączać tylko atestowane urządzenia grzewcze o odpowiedniej klasie sprawności cieplnej i granicznej wartości emisji zanieczyszczeń. System kominowy służy do odprowadzania spalin, nie jest natomiast przystosowany do przyjmowania ognia. Ogień w znacznym stopniu przekracza dopuszczalne wytrzymałości temperaturowe ceramiki.

Przed pierwszym paleniem bardzo ważną kwestią jest odbiór kominiarski dokonany przez osobę z uprawnieniami. Należy też zwrócić uwagę, aby nie rozpalać pieca przed upływem 14 dni od całkowitego zmontowania komina.

pęknięty trójnik w kominie, uszkodzony trójnik kominowy
Pęknięty trójnik spalin w kominie

Dodatkowym czynnikiem, który może spowodować usterkę komina jest zbyt szybkie zwiększenie temperatury przy pierwszym rozpaleniu. Przy pierwszym uruchomieniu komina należy pamiętać o stopniowym zwiększaniu temperatury w kominie, aby nagrzewanie ceramiki następowało powoli i nie doprowadziło do szoku termicznego. Natomiast na budowach bardzo często wrzuca się do takiego piecyka mnóstwo śmieci pozostałych po budowie, co powoduje bardzo szybki wzrost temperatury w kominie przekraczający dopuszczalne normy. Odporność systemu kominowego na pożar sadzy polega na  nie rozprzestrzenieniu się ognia na zewnątrz.  Tylko przy pożarze krótkotrwałym ceramika może nie pęknąć. Podłączanie urządzeń tymczasowych, które nie spełniają norm, naraża ceramiczny komin na stałe działanie ognia a co się z tym wiąże na uszkodzenie ceramicznego kanału spalin. UWAGA!!! Przy podłączaniu pieca należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej dylatacji między czopuchem a trójnikiem spalin.

2. Podłączenie czopucha urządzenia grzewczego do trójnika spalin bez wymaganej dylatacji

Niewykonanie dylatacji przy podłączeniu czopucha do komina może się wiązać z pęknięciem trójnika spalin. Pękniecie to powstaje na skutek różnych charakterystyk rozszerzalności cieplnej metalu oraz ceramiki. Stal, która ma wyższą rozszerzalność liniową, włożona „na sztywno” do wnętrza rury ceramicznej, może spowodować pęknięcie ceramiki. Różnicę tych charakterystyk przejmuje na siebie dylatacja w postaci np. sznura ceramicznego.

3. Otynkowanie trójnika spalin

Kolejnym bardzo częstym błędem jest otynkowanie trójnika spalin „na sztywno”. Do każdego systemu dołączona jest płyta czołowa z wełny mineralnej. Płyta ma za zadanie przejęcie naprężeń spowodowanych przez zmiany temperatur. Ceramiczny trójnik spalin pod wpływem wysokich temperatur zwiększa swoją objętość. Jeżeli nie będzie zachowanej dylatacji trójnik może pęknąć.

Jak zamontować płytę czołową? Dokładnie zmierzyć szerokość i wysokość otworu wokół króćca trójnika spalin, dociąć płytę czołową na wymiar większy o 2mm od zmierzonego wymiaru otworu następnie zamontować w otworze. Podczas tynkowania należy zostawić dylatację, po obwodzie, na zewnątrz króćca trójnika spalin szerokości 3mm.

4. Przeciekający komin. Tłuste plamy na  ścianie

Tłuste plamy na kominie  powstają wówczas, gdy jest zaburzony ciąg komina, co powoduje odkładanie się w nim kondensatu. Jest to żrąca, mokra substancja o konsystencji podobnej do smoły. Pojawiające się wykwity są najprawdopodobniej wynikiem nieprawidłowości w procesie spalania i wskazują również na nieszczelność komina.

tłuste plamy na kominie, przeciekający komin
Tłuste plamy na kominie, przeciekający komin

Najczęstsze przyczyny wydostawania się wody poza system ceramiczny to:

  • nieocieplony komin, który jest narażony na nadmierne wychładzanie i wykraplanie pary wodnej ze spalin,
  • brak wentylacji w kotłowni, przez co grawitacyjne odprowadzanie spalin i pary wodnej jest utrudnione,
  • zamontowanie dodatkowej wyczystki na szczycie komina,
  • zamontowanie na wylocie przewodu kominowego nasady kominowej,
  • odwrotne zamontowanie ceramiki (należy montować piórem w dół),
  • złe, niezgodne z instrukcją połączenie klejowe ceramiki.

Usunięcie tego typu wykwitów jest procesem czasochłonnym i skomplikowanym np. poprzez zastosowanie wkładu ze stali żaroodpornej lub uszczelnienie komina od wewnątrz specjalnymi zaprawami szamotowymi itp.

Kominy Systemowe Perfect to najlepsza oferta na rynku SPRAWDŹ DLACZEGO?

Napisz do nas

Masz pytania lub chcesz zamówić komin napisz do nas. Państwa adres email i dane będą wykorzystane tylko w celu realizacji zamówienia.

Zadzwoń do konsultanta

Chcesz zamówić system kominowy? Doradzimy jaki wybrać. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
+48 500 81 83 89

Skorzystaj z kalkulatora

Wybierz odpowiedni dla siebie, bezpieczny komin Perfect i sprawdź cenę. Dostawa kominów na budowę - gratis!

Jakość kominów systemowych potwierdzona certyfikatami

Certyfikat Zgodności 1
Certyfikat Zgodności 2
Technologicznie Doskonali
Certyfikat Kontroli Produkcji 1
Certyfikat Kontroli Produkcji 2
Certyfikat Kontroli Produkcji 3
PERFECT Ceramiczne Kominy Systemowe Wysoka Jakość w Atrakcyjnej Cenie - 30 Lat Gwarancji!!!
Perfect Logo

Jesteśmy producentem nowoczesnych kominów systemowych Perfect. Nasza kadra to zespół specjalistów, który służy pomocą na każdym etapie budowy komina systemowego. Produkty dostarczamy do wielu firm handlowych, wykonawczych, deweloperów oraz klientów indywidualnych. Posiadamy Regionalnych Doradców Technicznych w całej Polsce. Sprawdź naszą wysoką jakość i atrakcyjne ceny. Jak sprawdzić ceny kominów systemowych? Wystarczy skorzystać z kalkulatora dostępnego w górnej części naszego serwisu internetowego. Zapraszamy do zakupów.

Informacje kontaktowe

Nowabud OSB sp. z o.o.
ul. Polna 2 Dziemionna
86-060 Nowa Wieś Wielka k. Bydgoszczy
województwo kujawsko-pomorskie
NIP 554-285-96-90
Tel. kom: +48 500 81 83 89
biuro@systemykominoweperfect[kropka]pl
www.systemykominoweperfect.pl

Bank Pekao
39 1240 1183 1111 0010 7829 7152
Santander Bank
70 1090 1072 0000 0001 1967 5326

Darmowa dostawa na terenie Polski
Dostawa na terenie Całej Polski
Płatność przy odbiorze u kuriera
Darmowa dostawa na terenie całej Polski.

Kominy systemowe dowozimy do takich miast jak Białystok, Barczewo, Barlinek, Bartoszyce, Bydgoszcz, Bytom, Białe Błota, Chełmża, Chojnice, Człuchów, Drawsko Pomorskie, Dobre Miasto, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gliwice, Gdańsk, Gdynia, Gniezno, Grudziądz, Inowrocław, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kościerzyna, Kraków, Lublin, Łask, Łabiszyn, Łochowo, Łeba, Łęczne, Łódź, Mogilno, Nakło, Nowy Sącz, Opole, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Piła, Poznań, Radom, Rybnik, Rzeszów Siedlce, Sandomierz, Serock, Sopot, Sosnowiec, Solec Kujawski, Stargard Szczeciński, Szczecin, Szubin, Świecie, Tczew, Tarnów, Toruń, Tuchola, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek i okolice Włocławka, Wrocław, Zielona Góra, Zielonka, Żary, Żnin, Żywiec i do wielu innych.

Komin systemowy to pionowa konstrukcja budowlana, która jest elementem składowym domu jednorodzinnego. Służy jako kanał do przenoszenia spalin w przypadku komina spalinowego lub do przenoszenia zużytego powietrza w przypadku komina wentylacyjnego. Podział kominów systemowych ze względu na funkcję: kominy dymowe (Perfect Uniwersal i Perfect Standard) służą do odprowadzania spalin z palenisk opalanych paliwem stałym; kominy spalinowe (Perfect Turbo Keramik i Perfect Turbo Stal) służą do odprowadzania spalin z palenisk gazowych i opalanych paliwem płynnym oraz kominy wentylacyjne.

Przewody kominowe należy utrzymywać w dobrym stanie. Podczas wykonywania okresowych przeglądów dobrze jest usunąć wszelkie zanieczyszczenia z komina systemowego. Dzięki temu można uniknąć pożaru nagromadzonej sadzy. Bardzo ważne jest również stopniowe nagrzewanie przewodu kominowego podczas pierwszego rozpalenia kotła w celu uniknięcia szoku termicznego.

Jakie kominy systemowe znajdziesz w naszym serwisie w atrakcyjnej cenie? Gotowy komin do pieca gazowego, komin do domu szkieletowego, komin do centralnego ogrzewania, komin do kotła gazowego kondensacyjnego, komin spalinowy zewnętrzny i wewnętrzny, kominy z elementów, system kominowy z wentylacją i bez wentylacji oraz komin do kominka. Skorzystaj z kalkulatora dostępnego w górnej części naszej strony www i wybierz odpowiedni produkt.

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie czternastu dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35 Ustawy o prawach konsumenta.