technologicznie doskonali

Świetnie trafiłeś, nie musisz szukać dalej!
U nas znajdziesz wysokiej jakości kominy systemowe w atrakcyjnych cenach!

kalkulator systemów kominowych

 
SPRAWDŹ CENĘ KOMINA
4 najczęstsze błędy popełniane przy eksploatacji kominów
5 marca 2021

Wiele czynników wpływa na prawidłowe działanie i trwałość komina. Aby komin spełniał swoje zadanie, powinien być prawidłowo zamontowany i użytkowany. W artykule przedstawiono kilka najważniejszych błędów, jakie popełniane są na poszczególnych etapach budowy i w późniejszej eksploatacji komina.

Błędy popełniane przy eksploatacji komina możemy podzielić na trzy grupy:

  • błędy projektowe, które popełniane są już na desce kreślarskiej;
  • błędy wykonawcze, które wynikają ze złej realizacji projektu;
  • błędy eksploatacyjne związane z obsługą komina i jego niewłaściwego użytkowania.

Najczęściej popełniane błędy przy eksploatacji komina:

1. Podłączenie piecyka typu „koza”

Podłączanie „kozy” na budowie do komina systemowego jest częstym zjawiskiem. Najczęściej są to tymczasowe, tanie piecyki bez atestów lub wykonywane własnoręcznie np. z beczek.

Do kominów systemowych można podłączać tylko atestowane urządzenia grzewcze o odpowiedniej klasie sprawności cieplnej i granicznej wartości emisji zanieczyszczeń. System kominowy służy do odprowadzania spalin, nie jest natomiast przystosowany do przyjmowania ognia. Ogień w znacznym stopniu przekracza dopuszczalne wytrzymałości temperaturowe ceramiki.

Przed pierwszym paleniem bardzo ważną kwestią jest odbiór kominiarski dokonany przez osobę z uprawnieniami. Należy też zwrócić uwagę, aby nie rozpalać pieca przed upływem 14 dni od całkowitego zmontowania komina.

pęknięty trójnik w kominie, uszkodzony trójnik kominowy
Pęknięty trójnik spalin w kominie

Dodatkowym czynnikiem, który może spowodować usterkę komina jest zbyt szybkie zwiększenie temperatury przy pierwszym rozpaleniu. Przy pierwszym uruchomieniu komina należy pamiętać o stopniowym zwiększaniu temperatury w kominie, aby nagrzewanie ceramiki następowało powoli i nie doprowadziło do szoku termicznego. Natomiast na budowach bardzo często wrzuca się do takiego piecyka mnóstwo śmieci pozostałych po budowie, co powoduje bardzo szybki wzrost temperatury w kominie przekraczający dopuszczalne normy. Odporność systemu kominowego na pożar sadzy polega na  nie rozprzestrzenieniu się ognia na zewnątrz.  Tylko przy pożarze krótkotrwałym ceramika może nie pęknąć. Podłączanie urządzeń tymczasowych, które nie spełniają norm, naraża ceramiczny komin na stałe działanie ognia a co się z tym wiąże na uszkodzenie ceramicznego kanału spalin. UWAGA!!! Przy podłączaniu pieca należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej dylatacji między czopuchem a trójnikiem spalin.

2. Podłączenie czopucha urządzenia grzewczego do trójnika spalin bez wymaganej dylatacji

Niewykonanie dylatacji przy podłączeniu czopucha do komina może się wiązać z pęknięciem trójnika spalin. Pękniecie to powstaje na skutek różnych charakterystyk rozszerzalności cieplnej metalu oraz ceramiki. Stal, która ma wyższą rozszerzalność liniową, włożona „na sztywno” do wnętrza rury ceramicznej, może spowodować pęknięcie ceramiki. Różnicę tych charakterystyk przejmuje na siebie dylatacja w postaci np. sznura ceramicznego.

3. Otynkowanie trójnika spalin

Kolejnym bardzo częstym błędem jest otynkowanie trójnika spalin „na sztywno”. Do każdego systemu dołączona jest płyta czołowa z wełny mineralnej. Płyta ma za zadanie przejęcie naprężeń spowodowanych przez zmiany temperatur. Ceramiczny trójnik spalin pod wpływem wysokich temperatur zwiększa swoją objętość. Jeżeli nie będzie zachowanej dylatacji trójnik może pęknąć.

Jak zamontować płytę czołową? Dokładnie zmierzyć szerokość i wysokość otworu wokół króćca trójnika spalin, dociąć płytę czołową na wymiar większy o 2mm od zmierzonego wymiaru otworu następnie zamontować w otworze. Podczas tynkowania należy zostawić dylatację, po obwodzie, na zewnątrz króćca trójnika spalin szerokości 3mm.

4. Przeciekający komin. Tłuste plamy na  ścianie

Tłuste plamy na kominie  powstają wówczas, gdy jest zaburzony ciąg komina, co powoduje odkładanie się w nim kondensatu. Jest to żrąca, mokra substancja o konsystencji podobnej do smoły. Pojawiające się wykwity są najprawdopodobniej wynikiem nieprawidłowości w procesie spalania i wskazują również na nieszczelność komina.

tłuste plamy na kominie, przeciekający komin
Tłuste plamy na kominie, przeciekający komin

Najczęstsze przyczyny wydostawania się wody poza system ceramiczny to:

  • nieocieplony komin, który jest narażony na nadmierne wychładzanie i wykraplanie pary wodnej ze spalin,
  • brak wentylacji w kotłowni, przez co grawitacyjne odprowadzanie spalin i pary wodnej jest utrudnione,
  • zamontowanie dodatkowej wyczystki na szczycie komina,
  • zamontowanie na wylocie przewodu kominowego nasady kominowej,
  • odwrotne zamontowanie ceramiki (należy montować piórem w dół),
  • złe, niezgodne z instrukcją połączenie klejowe ceramiki.

Usunięcie tego typu wykwitów jest procesem czasochłonnym i skomplikowanym np. poprzez zastosowanie wkładu ze stali żaroodpornej lub uszczelnienie komina od wewnątrz specjalnymi zaprawami szamotowymi itp.

Kominy Systemowe Perfect to najlepsza oferta na rynku SPRAWDŹ DLACZEGO?

Napisz do nas

Masz pytania lub chcesz zamówić komin napisz do nas. Państwa adres email i dane będą wykorzystane tylko w celu realizacji zamówienia.

Zadzwoń do konsultanta

Chcesz zamówić system kominowy? Doradzimy jaki wybrać. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
+48 500 81 83 89

Skorzystaj z kalkulatora

Wybierz odpowiedni dla siebie, bezpieczny komin Perfect i sprawdź cenę. Dostawa kominów na budowę - gratis!

Jakość kominów systemowych potwierdzona certyfikatami

Certyfikat Zgodności 1
Certyfikat Zgodności 2
Technologicznie Doskonali
Certyfikat Kontroli Produkcji 1
Certyfikat Kontroli Produkcji 2
Certyfikat Kontroli Produkcji 3
PERFECT Ceramiczne Kominy Systemowe Wysoka Jakość w Atrakcyjnej Cenie - 30 Lat Gwarancji!!!
Perfect Logo

Jesteśmy producentem nowoczesnych kominów systemowych Perfect. Nasza kadra to zespół specjalistów, który służy pomocą na każdym etapie budowy komina systemowego. Produkty dostarczamy do wielu firm handlowych, wykonawczych, deweloperów oraz klientów indywidualnych. Posiadamy Regionalnych Doradców Technicznych w całej Polsce. Sprawdź naszą wysoką jakość i atrakcyjne ceny. Jak sprawdzić ceny kominów systemowych? Wystarczy skorzystać z kalkulatora dostępnego w górnej części naszego serwisu internetowego. Zapraszamy do zakupów.

Informacje kontaktowe

Nowabud OSB sp. z o.o.
ul. Polna 2 Dziemionna
86-060 Nowa Wieś Wielka k. Bydgoszczy
województwo kujawsko-pomorskie
NIP 554-285-96-90
Tel. kom: +48 500 81 83 89
biuro@systemykominoweperfect[kropka]pl
www.systemykominoweperfect.pl

Bank Pekao
39 1240 1183 1111 0010 7829 7152
Santander Bank
70 1090 1072 0000 0001 1967 5326

Darmowa dostawa na terenie Polski
Dostawa na terenie Całej Polski
Płatność przy odbiorze u kuriera
Darmowa dostawa na terenie całej Polski.

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność przedstawić Państwu markę Perfect. Jesteśmy nowoczesnym producentem systemów i akcesoriów kominowych. Korzystając z wiedzy i doświadczenia naszego profesjonalnego zespołu, przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkowo korzystną ofertę.
Do produkcji naszych kominów systemowych używamy najlepszych, perfekcyjnie dopasowanych półproduktów gwarantujących najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz długoletnie bezproblemowe użytkowanie. Nasze kominy posiadają najwyższą klasę jakości i bezpieczeństwa, potwierdzoną certyfikatami renomowanych, europejskich jednostek certyfikujących.

Dlaczego warto wybrać kominy Perfect?

Jakość: Nasze wyroby są najwyższej jakości, co zapewnia bezpieczeństwo i trwałość.
Elastyczność: Oferujemy indywidualne rozwiązania, dostosowane do potrzeb klientów.
Atrakcyjność cenowa: Nasze kominy uwzględniają możliwości nabywcze polskich konsumentów, co sprawia, że Perfect jest najatrakcyjniejszą marką systemów kominowych w Polsce.

Budujemy nasz sukces zapewniając najwyższy poziom satysfakcji naszych klientów. Zapraszamy do współpracy. Naszym celem jest zajęcie pozycji partnera pierwszego wyboru w kategorii systemów kominowych.

Zapraszamy do kontaktu z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej – biuro@systemykominoweperfect.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 500-81-83-89.

Systemy Kominowe Standard, Uniwersal, Turbo Keramik, Turbo Stal, Duo i Wentylacje. Perfect Systemy Kominowe – producent najwyższej jakości ceramicznych kominów systemowych oraz akcesoriów do kominów. Oferujemy wysokiej jakości kominy w atrakcyjnych cenach.

Kominy systemowe dowozimy do takich miast jak Białystok, Barczewo, Barlinek, Bartoszyce, Bydgoszcz, Bytom, Białe Błota, Chełmża, Chojnice, Człuchów, Drawsko Pomorskie, Dobre Miasto, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gliwice, Gdańsk, Gdynia, Gniezno, Grudziądz, Inowrocław, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kościerzyna, Kraków, Lublin, Łask, Łabiszyn, Łochowo, Łeba, Łęczne, Łódź, Mogilno, Nakło, Nowy Sącz, Opole, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Piła, Poznań, Radom, Rybnik, Rzeszów Siedlce, Sandomierz, Serock, Sopot, Sosnowiec, Solec Kujawski, Stargard Szczeciński, Szczecin, Szubin, Świecie, Tczew, Tarnów, Toruń, Tuchola, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek i okolice Włocławka, Wrocław, Zielona Góra, Zielonka, Żary, Żnin, Żywiec i do wielu innych.

Systemy kominowe to popularne rozwiązanie w budownictwie mieszkalnym. Wynika to z faktu, że dostarczają one użytkownikom wiele korzyści. Ich technologia jest lepsza od tradycyjnych kominów murowanych pod wieloma względami. Po pierwsze, są oszczędne. Pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy, bo ciepło jest wykorzystywane efektywnie. Po drugie, nie zajmują dużo miejsca, więc nie utrudniają aranżacji wnętrz. Po trzecie, można nimi ogrzać cały dom. Po czwarte, są proste w montażu, co sprawia, że ich budowa jest szybka i bezproblemowa. Systemy kominowe dobrze zamontowane to również bezpieczeństwo, komfort i trwałość. Co istotne, ceramiczne kominy systemowe są odporne na pożar sadzy, działanie kwasów i wiele innych niekorzystnych czynników. Dzięki temu takie rozwiązanie posłuży nam przez długi czas. W naszym sklepie oferujemy systemy kominowe z innowacyjnymi rozwiązaniami, dzięki którym kominy są uniwersalne i kompatybilne z różnymi urządzeniami grzewczymi i różnymi rodzajami paliw. Wszystkie nasze produkty mają znak jakości CE, co oznacza, że spełniają europejskie standardy produkcji. Zdajemy sobie sprawę, że nikt nie lubi długo czekać na zamówiony towar, dlatego u nas czas realizacji zamówienia to tylko 2-3 dni robocze.

Komin systemowy to pionowa konstrukcja budowlana, która jest elementem składowym domu jednorodzinnego. Służy jako kanał do przenoszenia spalin w przypadku komina spalinowego lub do przenoszenia zużytego powietrza w przypadku komina wentylacyjnego. Podział kominów systemowych ze względu na funkcję: kominy dymowe (Perfect Uniwersal i Perfect Standard) służą do odprowadzania spalin z palenisk opalanych paliwem stałym; kominy spalinowe (Perfect Turbo Keramik i Perfect Turbo Stal) służą do odprowadzania spalin z palenisk gazowych i opalanych paliwem płynnym oraz kominy wentylacyjne.

Przewody kominowe należy utrzymywać w dobrym stanie. Podczas wykonywania okresowych przeglądów dobrze jest usunąć wszelkie zanieczyszczenia z komina systemowego. Dzięki temu można uniknąć pożaru nagromadzonej sadzy. Bardzo ważne jest również stopniowe nagrzewanie przewodu kominowego podczas pierwszego rozpalenia kotła w celu uniknięcia szoku termicznego.

Jakie kominy systemowe znajdziesz w naszym serwisie w atrakcyjnej cenie? Gotowy komin do pieca gazowego, komin do domu szkieletowego, komin do centralnego ogrzewania, komin do kotła gazowego kondensacyjnego, komin spalinowy zewnętrzny i wewnętrzny, kominy z elementów, system kominowy z wentylacją i bez wentylacji oraz komin do kominka. Skorzystaj z kalkulatora dostępnego w górnej części naszej strony www i wybierz odpowiedni produkt.


MARIUSZ GOM
MARIUSZ GOM
2023-04-20
Super obsługa klienta i co najważniejsze bardzo dobrze zaopatrzona hurtownia.
Andrzej
Andrzej
2022-08-27
Zdecydowałem się na systemy kominowe Perfect. Początkowo myślałem o firmie Schiedel, jednak po rozmowie z fachowcem szybko zmieniłem zdanie. Podpowiedział mi,że to jest to samo także po co przepłacać! Dzisiaj komin dotarł na budowę i z pewnością polecę go moim znajomym. Wszystko ok,tak jak mówił mój fachowiec. Polecam
Michal
Michal
2022-08-19
Zakup komina przebiegał b. sprawnie, osoba przyjmująca zamówienie weryfikowała moje założenia. Całość dojechała na miejsce w ustalonym terminie. Wg wykonawcy budowy- towar wysokiej jakości (duża dokładność ceramiki, pustaki solidne - tarcza do kamienia ledwo daje radę wyciąć otwory). Co ważne całość w przystępnej cenie. Podczas montażu wynikła potrzeba uzupełnienia zestawu o 1 element, tak jak przy składaniu zamówienia - bezproblemowy kontakt telefoniczny, na drugi dzień element został dostarczony bezpłatnie kurierem. Na każdym etapie oferowano mi ewentualność konsultacji technicznej. Pozostaje pogratulować na prawdę dobrej organizacji firmy i pracowników - zwłaszcza Pani Partycji prowadzącej mój temat na najwyższym poziomie - dziękuję za pomoc. Szczerze polecam
S e T o
S e T o
2022-08-03
Kupiłem jestem niezadowolony,
marek gasecki
marek gasecki
2017-08-04
Pełen profesjonalizm. Wiedza, jakość produktu i serwisu na bardzo wysokim poziomie. Zawsze wyprzedzają oczekiwania. Polecam.

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie czternastu dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35 Ustawy o prawach konsumenta.